Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.
Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b not equal to zero, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, βThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.β βWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.β21 (6.RP.2)
More information and the complete College and Career Readiness Standards can be found here.